Kosmetyki dla kobiet w ciąży — najlepsze produkty do twarzy, ciała i włosów

W czasie ciąży w organizmie kobiety znacznie wzrasta produkcja hormonów estrogenowych — zwiększa się ryzyko wystąpienia wykwitów i pigmentacji skóry, szybciej odkłada się tłuszcz i pojawiają się rozstępy. Kobiety w ciąży często skarżą się na podrażnienia i suchą skórę na twarzy, niektóre są nadwrażliwe na kosmetyki i mają nagłe reakcje alergiczne. Aby uniknąć takich problemów, warto pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji.

Jakie produkty mogę stosować w czasie ciąży?

Gdy spodziewasz się dziecka, powinnaś zwrócić uwagę na 4 rodzaje kosmetyków:

  • Nawilżacze (dla silnego odwodnienia i suchej skóry);
  • Produkty, które zmniejszają wysypki (zaburzenia hormonalne);
  • Zwiększające jędrność (na rozstępy);
  • Utrzymujące elastyczność ścian naczyń (aby uniknąć obrzęków, trądziku różowatego i żylaków).

W czasie ciąży zmień produkty na specjalne kosmetyki dla kobiet w ciąży do skóry wrażliwej i makijażu mineralnego, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii.

Kosmetyki dla twojego ciała

Znajdź mleczko ujędrniające dla intensywnego odżywienia oraz produkt przeciw rozstępom — może to być krem lub balsam z dodatkiem kakao lub oliwy z oliwek.

Do rąk i paznokci

W czasie ciąży Twoje paznokcie mogą być słabe, dlatego będziesz potrzebowała intensywnych, rewitalizujących kremów, które wzmocnią Twoje paznokcie.

Dla Twoich włosów

Przyszłe mamy często skarżą się na przerzedzenie, matowość i silne wypadanie włosów. Pomocne są produkty z cynku, miedzi i żelaza. Świetne są też maski do włosów zawierające masło shea, pantenol i ekstrakty z drożdży.

Jakie składniki wybrać?

Wybierając kosmetyki, wybieraj produkty z witaminami E, C i F, wyciągiem z aloesu, angioprotektorami (chroniącymi ściany naczyń krwionośnych), składnikami nawilżającymi (np. kwasem hialuronowym), glinkami, wyciągami z drożdży i proteinami.

Jakich składników unikać?

Wszystkie pochodne witaminy A (retinoidy)

W pierwszym trymestrze nadmiar retinoidów może negatywnie wpłynąć na kształtowanie się płodu, a w drugim i trzecim trymestrze duże dawki witaminy A poważnie przeciążają trzustkę i wątrobę, co również może prowadzić do rozwoju patologii u dziecka.

Środki wybielające (hydrochinon, kwas kojowy, arbutyna)

Kremy zawierające substancje wybielające zdecydowanie nie powinny być stosowane w czasie ciąży, nawet w przypadku hiperpigmentacji. Zakłócają one produkcję melaniny i mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Olejki eteryczne

Mechanizm działania olejków eterycznych nie jest jeszcze do końca poznany, ale niektórzy przypuszczają, że mogą one przedostawać się do krwiobiegu i negatywnie wpływać na procesy zachodzące w organizmie. W czasie ciąży należy unikać olejków z geranium, rozmarynu, werbeny, szałwii i mięty pieprzowej.

Silne perfumy

W czasie ciąży zmysł węchu nasila się, a skóra staje się bardziej wrażliwa, dlatego natrętne zapachy mogą powodować bóle głowy i toksemię.

Kwasy tlenowe (peelingi)

Głębokie, a nawet powierzchowne peelingi nie są dobrym pomysłem. Środki złuszczające często zawierają kwasy glikolowe i salicylowe, które mogą prowadzić do nieprawidłowości płodu.