Jaki kolczyk wybrać do przekłucia septum?

Septum piercing to jeden z najpopularniejszych obecnie rodzajów przekłuć. Ten typ ozdoby cieszy się popularnością zarówno wśród osób celujących w alternatywną stylistykę, jak i tych, które po prostu mają ochotę wyróżniać się z tłumu.

Jak każde przekłucie, piercing septum powinien być wykonany wyłącznie przez profesjonalnego piercera. Tylko wówczas można mieć pewność bezpieczeństwa i właściwego wykonania zabiegu, który stanowi, bądź co bądź, ingerencję w ciało i z tego powodu powinien być przeprowadzony z dbałością o najwyższe standardy higieny. Septum piercing goi się z reguły do 3 miesięcy – po tym czasie jego posiadacz może niemal dowolnie bawić się doborem biżuterii odpowiadającej indywidualnym preferencjom i zachciankom. Jaki rodzaj kolczyka można zatem wybrać do przekłucia typu septum?

Bezpieczny materiał to podstawa

Jeśli przekłucie jest świeże, piercer powinien założyć kolczyk wykonany z tytanu, bioplastu, bioflexu lub PTFE. Ozdoby w świeżym kanale przekłucia nie powinno się wymieniać samodzielnie. Bez konsultacji z piercerem zmieniać biżuterię można ze względów bezpieczeństwa dopiero po wygojeniu septum. Wówczas repertuar bezpiecznych materiałów kolczyków poszerza się o stal chirurgiczną, co często wiąże się z możliwością wyboru wielu wyjątkowych, nietypowych modeli ozdób.

Jaki kształt wybrać?

Kolczyki septum to z reguły okrągłe lub półokrągłe modele. Popularnością cieszą się podkówki – kuleczki można dobrać w innym kolorze niż pręt kolczyka, co daje ciekawy efekt wizualny. Podobnie prezentują się kółeczka – zamknięte kuleczką lub gładkie, z niewidocznym na pierwszy rzut oka segmentem. Jeśli klasyczne kółko z segmentem sprawia kłopot przy założeniu, opcją jest wygodniejsze w aplikacji kółeczko typu clicker. Wariant bardziej dyskretny to kolczyk typu banan – lekko wygięta sztanga zakończona kuleczkami.